قالی بافی دست بافت و کودک 10 ساله ای که میلیاردر شد

2. صادرات و تولید فرش در تبریز
وقتی می توان شهری را به عنوان مرکز عمده قالی بافی معرفی کرد که علاوه بر کیفیت و قدمت، میزان تولید آن برای جلب توجه جهانیان کافی باشد.

اگر نگاهی به تاریخچه قالی بافی دست بافت در شهر تبریز بیندازیم خواهیم دید که از همان ابتدا قالی بافی در این شهر نوعی صنعت و راه تجارت محسوب می شد و به لطف ثروتمندان در این امر.

منطقه، قالی بافی رشد و تولید کرد.

تا آنجا پیش رفت که سیسیل ادواردز، یکی از اولین تاجران فرش اروپایی در ایران، نقل می‌کند:

داد و ستد این کالا در دست تجار تبریزی بود که افراد مشهور و ثروتمندی بودند.

تجارتخانه های آنها در استانبول نیز شعبه داشتند. . ”

در سال های اخیر آمار بسیار دقیقی از میزان فرش دستباف تبریز در دست نیست، اما آمارهای گذشته از حجم بسیار بالای تولید و قالی بافی در این شهر حکایت دارد.

در شهر تبریز و حومه در سال 1364 تعداد 32150 بافنده بر روی 16000 قالیباف کار می کردند که رقم بسیار عجیب و بالایی است.

جالب است بدانید که شهر تبریز از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان «شهر جهانی قالی بافی» انتخاب شده است که یک افتخار ملی است.

بیشتر بخوانید: تعداد فرش دستباف چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

3. مواد اولیه فرش دستباف تبریز
فرش دستباف تبریز

در فرش دستباف تبریز مانند سایر فرش های دستبافت مواد اولیه و الیاف مورد استفاده از پنبه، پشم و ابریشم است که البته در فرم های خاصی استفاده می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

همانطور که می دانید فرش دستباف دارای سه بعد اصلی است.

نخ یا همان طول، پارچه یا هم عرض، پرز یا هم ارتفاع. در فرش تبریز در بیشتر موارد از الیاف پنبه استفاده می شود که از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار است.

استفاده از پشم در پارچه ها و پرزهای فرش این منطقه نیز بسیار رایج است.

پشم به کار رفته در فرش تبریز از ویژگی خاص و منحصر به فردی برخوردار است و آن زبری است.

در فرش دستباف تبریز از پشم ماکو استفاده می شود که نسبت به نمونه های دیگر از ظرافت کمتری برخوردار است و همین امر باعث افزایش استحکام فرش بافته شده اما در عوض از مخملی بودن فرش می کاهد.

و آخرین گزینه ابریشم است که می توان گفت فرش های ابریشمی این منطقه را یکی از بهترین نمونه های ایران و جهان معرفی می کند که در بسیاری از موزه های دنیا نگهداری می شود.

فرش‌های ابریشمی تبریز به صورت گل‌های ابریشمی، تمام ابریشم یا ابریشم بافته می‌شوند که در آن قالی‌های ابریشم بافی بسیار بیشتر از سایر گزینه‌ها رواج پیدا کرده‌اند.

بهتر است بدانید ابریشم مورد نیاز بافت فرش تبریز از شهرهای خراسان و تهران تامین می شود و همچنین پشم مورد استفاده در فرش نیز از منطقه ماکو است که کوهپایه ای باریک در شمال غربی ایران بین ترکیه و جمهوری نخجوان است.

بخشی از اتحاد جماهیر شوروی است. اولی عرضه می شود.